Header Ads

novamed

Το 19o Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης ταξιδεύει στην Ξάνθη - Δείτε το πρόγραμμα


Από το Σάββατο 25 έως και την Παρασκευή  31 Μαρτίου 2017
[18.00] στο Ιστορικό & Λαογραφικό  Μουσείο Ξάνθης

Το Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης & οι παραγωγοί των ταινιών μας δίνουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε ένα μεγάλο μέρος του.

Για όσους από εμάς ήταν δύσκολο να βρεθούμε στη Θεσσαλονίκη, σ’ αυτή την γιορτή των ντοκιμαντέρ, η κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ παρουσιάζει  32 ταινίες δίνοντας μας τη δυνατότητα να δούμε όσες περισσότερες μπορεί ο καθένας και ζώντας μέρος αυτής της γιορτής.

προβολές στο Ιστορικό & Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης
 Ζώνη Α [18.00 -21.00]
 Ζώνη Β [21.15 -23.30]
Είσοδος 2€ οικονομική ενίσχυση του Μουσείου

Σχετικά με το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
Το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης πραγματοποιείται κάθε Μάρτιο στη Θεσσαλονίκη από το 1999. H γιορτή, της ανήσυχης, σε διαρκή αναμόρφωση και εγρήγορση, τέχνης του ντοκιμαντέρ, παρουσιάζει τις εικόνες εκείνες της κοινωνικής, ιστορικής, πολιτικής και, πάνω από όλα, ανθρώπινης πραγματικότητας του νέου αιώνα, που λειτουργούν ως εφαλτήριο για περιπετειώδεις κινηματογραφικές περιπλανήσεις.
Η κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ πιστή στο ραντεβού φιλοξενεί και φέτος ταινίες Ελλήνων δημιουργών. 
Πληροφορίες : Κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ  Ξάνθης – τηλ. 25410  25421

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ  25 Μαρτίου 2017
ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·          Portolago - φαντάσματα στο Αιγαίο - Ιωάννα Ασμενιάδου (65')
·         Της πατρίδας μου η σημαία - Στέλιος Χαραλαμπόπουλος (109')
ΖΩΝΗ Β 21.15 –
·         Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης - Μαργαρίτα Μαντά (85')
·         Ένας δρόμος με μακρά ιστορία-Ανατολή Καρυπίδου/Δαμιανός Μαξίμωβ(56')

ΚΥΡΙΑΚΗ 26 Μαρτίου 2017
·         ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·         The extra mile- Βικτώρια Βελοπούλου (74')
·         Village Potemkin - Δομήνικος Ιγνατιάδης (85')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -  
·         Που είσαι Σιγκάλ; - Άγγελος Ράλλης (98')
·         ΙΧΘΥΣ - Χρήστος Καραλιας (32')
·         ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑΝ - Γιώργος Μπουγιούκος/Σπύρος Σκάνδαλος (18')


ΔΕΥΤΕΡΑ 27 Μαρτίου 2017
·         ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·         WALL DEMOCRACY - Βάλια Καρδή - Νεφέλη Κοσκινά (26')
·         Τέσσερις διαστάσεις και μια λάμπα - Θανάσης Νεοφώτιστος (30')
·         X APARTMENTS - Λεωνίδας Κωνσταράκος (56')
·         Κώστας Τσόκλης: Το ΤΙ, Το Πως και το γιατί της Τέχνης - Αντώνης Κιούκας (55')
ΖΩΝΗ Β 21.15 - 
·         Ο Ακύλλας Καραζήσης συναντά τον Χόρβατ με Πίστη, Αγάπη, Ελπίδα- Αποστολία Παπαιωάννου, Ηλίας Γιαννακάκης (65')
·         Συράκος Δανάλης εκδρομή στο φως - Δημήτρης Γκουζιώτης (75')
·         Ο γυάλινος δράκος - Κωνσταντίνα Ουρούμη (10')

ΤΡΙΤΗ 28 Μαρτίου 2017
·         ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·         Ο ξυλουργός και η γυναίκα του - Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος (16')
·         Μάνα μου καπνοφύτισσα - Στάθης Γαλαζούλας (21')
·         Δεύτερη ζωή (Από αγκάθι ρόδο) - Νικόλ Αλεξανδροπούλου (50')
·         REFUGEE HIGHWAY - Χρόνης Πεχλιβανίδης (72')
ΖΩΝΗ Β 21.15 - 
·         Ο κινηματογράφος των δημιουργών....

ΤΕΤΑΡΤΗ 29 Μαρτίου 2017
·         ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·         Η μεγάλη Ουτοπία- Φώτου Λαμπρινού (90')
·         Φαντάσματα πλανιούνται πάνω από την Ευρώπη - Μαρία Κουρκούτα/ Νίκη Γιάνναρη (99')
ΖΩΝΗ Β 21.15 - 
·         Πεθαίνοντας στο γέλιο - Στέλιος Κούλογλου (100')
·         Το πείραμα της Βενεζουέλας - Ιάσων Πιπίνης (65')

ΠΕΜΠΤΗ 30 Μαρτίου 2017
·         ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·         Μέρες της λίμνης - Πανδώρα Μουρίκη (48')
·         Feeling of a home - Μιχάλης Καστανίδης/Ηω Χαβιαρά (26')
·         VIVE LA FUITE - Εύη Καραμπάτσου (74')
ΖΩΝΗ Β 21.15 - 
·         Είμαι ένας χορευτής - Σταύρος Πετρόπουλος (75')
·         Greek Animal Rescue - Μενέλαος Καραμαγγιώλης (65)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31 Μαρτίου 2017
·         ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.00
·         ΣΟΛΩΝ, ΤΑΞΙΜΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - Γιάννης Αδρίμης (20')
·         Ο διάλογος του Βερολίνου - Νίκος Λυγγούρης (80')
·         Που ήμουν, που είμαι, που πάω/φωνές αμφιθεάτρου - Γιώργος Κεραμιδιώτης (90')
ΖΩΝΗ Β 21.15 - 
·         Συζήτηση... με τον Γιώργο Κεραμιδιώτη
Από το Blogger.