Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδος: Η Ξάνθη νίκησε 2-0 τον άστοχο Παναιτωλικό

Κοινοποίηση

Στην πρεμιέρα του 6ου Ομίλου
Νικηφόρα ξεκίνησε η Ξάνθη στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι του 6ου ομίλου και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Πανσερραϊκό.
Η Ξάνθη ήταν πιο αποτελεσμάτική από τους φιλοξενούμενους που έχασαν αρκετές ευκαιρίες, και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 27’ ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα κι ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη στο 60’ ο Τριάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58’ Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82’ Κικέ), Κάστρο (69’ Μπρίτο), Ρότσε
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσέναμο, Κλέσιο (70’ Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (61’ Ρόσα), Φάρλεϊ (65’ Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκι