Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδας: Ακάθεκτη η Ξάνθη! «Τεσσάρα» στον Εργοτέλη

Κοινοποίηση

Η Ξάνθη νίκησε εκτός έδρας τον Εργοτέλη με 2-0 και έκανε το 2×2 στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Δυο γκολ ο Τριάδης.
Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Τριάδη, η Ξάνθη πέρασε από την έδρα του Εργοτέλη με 4-2 και έκανε το 2×2 στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
Οι Ακρίτες προηγήθησαν με 0-2 μέσα στο Παγκρήτιο με δυο γκολ του Έλληνα επιθετικού (20′, 26′), αλλά λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης δέχθηκαν την ισοφάριση από τους Κρητικούς μέσα σε 8 λεπτά (Έφορντ στο 50′ και Ροβίθης στο 58′ με πέναλτι).
Οι παίκτες της Ξάνθης “ξύπνησαν” στη συνέχεια και έφτασαν στο τελικό 2-4 με τα τέρματα των Κίκε (64′) και Γέντρισεκ (81′).
Οι συνθέσεις:
Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Λαμπάκης (75′ Κάιπερς), Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (72′ Μπούζας), Αγγελόπουλος, Ιατρούδης, Ροβίθης, Έφορντ (67′ Σταματάκος).
Ξάνθη: Γκαραβάλης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Ορφανίδης, Λουσέρο (54′ Κίκε Μπουλά), Μελιόπουλος (68′ Μεχία), Τριάδης, Κάστρο (61′ Γέντρισεκ), Ρότσε.