Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Οι τελευταίες στιγμές έφεραν την ήττα για τον Λεύκιππο

Κοινοποίηση

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε την Κυριακή το βράδυ στο «Φίλιππος Αμοιρίδης» με τον Ζέφυρο να επικρατεί τελικά του Λεύκιππου Caffeine με 54-57.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ με ενδεικτικό το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που βρίσκει τον Λεύκιππο Caffeine μπροστά με 14-12 ενώ το ημίχρονο βρήκε προηγούμενο τον Ζέφυρο με 25-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ως προς τον ρυθμό του παιχνιδιού καθώς πότε η μια ομάδα και πότε η άλλη έπαιρνε «βραχεία κεφαλή» στο σκορ.

Το τελευταίο σφύριγμα στο τρίτο δεκάλεπτο βρίσκει τον Ζέφυρο να είναι μπροστά στο σκορ μόλις με ένα καλάθι (39-41). Ίδια εξέλιξη και στην τέταρτη περίοδο αλλά στα τελευταία 60΄΄ ο Ζέφυρος έδειξε περισσότερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και πήρε τελικά μια καθοριστική νίκη με 54 – 57.

Πρώτοι σκόρερς από τον Λεύκιππο Caffeine οι Χρήστου με 16(5) πόντους και Στεργίου με 11(2) πόντους.

Από τον Ζέφυρο ξεχώρισαν οι Τσιόγκας με 16 πόντους και Μάρκου με 14(4).

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 23-25, 39-41, 54-57
∆ιαιτητές: Φακίτσας-Παζώλης

Λεύκιππος Caffeine (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 10, Κάλφας 9(3), Δώδος 5(1), Στεργίου 11(2), Χρήστου 16(5), Κυφωνίδης, Δάτσης, Χατζηαντωνίου, Σταμπουλής 2, Παλλάκης , Στασινόπουλος 1, Σταματέλος

Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 6(2), Καλπαξίδης 2, Φαρμάκης , Ματενίδης 3, Γιαννάκης , Τσαμόγλου, Καναράς, Βούλγαρης 3(1), Τσιόγκας 16, Μάρκου 14(4), Ζωγράφος 1, Τσιούντος 12(3)