Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νέα ήττα με 1-0 από τον Άρη για την Ξάνθη

Κοινοποίηση

aris-xanthi

Άρης – Ξάνθη 1-0: Νέα ήττα για τους Ακρίτες στη Θεσσαλονίκη για το Πρωτάθλημα την Πέμπτη.

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό και στο 4ο παιχνίδι με αντίπαλο τον Άρη αυτή την αγωνιστική περίοδο η Xanthi FC.

Η ξανθιώτικη ομάδα στην εμβόλιμη 20ή αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 1-0 στο “Κλ. Βικελίδης” παραμένοντας στους 26 βαθμούς στον σχετικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα (58′) διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Γιώργου Παράσχου μετά τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα στο ξεκίνημα του 2020, γνώρισε στη συνέχεια, ισάριθμες ήττες.

Καλύτερες φάσεις

Στις καλύτερες φάσεις του αγώνα, στο 27’ το φάουλ του Ματίγια πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 35΄το σουτ εκτός περιοχής του Μαντσίνι μπλόκαρε εύκολα ο Άμπαντ.

Στο 36’ ο Κουέστα αρχικά έχασε το κοντρόλ από την πάσα του Βέλεθ αλλά πρόλαβε την μπάλα πριν την γραμμή τέρματος.

Στο 38’ η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Άμπαντ μετά την προσπάθεια του Δεληζήση από το φάουλ του Γκάμα.

Στο 41’ το δυνατό σουτ του Κάστρο δεν βρήκε στόχο, ενώ αυτό του Γκάμα κατέληξε κόρνερ στο 45’.

Στο 58’ τα 11 βήματα με πέναλτι ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το 1-0.

Στο 68’ το σουτ του Φετφατζίδη πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι ενώ στο 82′ η προσπάθειά του κατέληξε κόρνερ.

Στο 88′ δοκάρι είχε με κεφαλιά ο Ντιγκινί ενώ στο 89′ ο Μπαξεβανίδης έπιασε το δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Κουέστα.

Στο 90′ το σουτ του Λισγάρα πέρασε άουτ και στις καθυστερήσεις το σουτ του Ντιγκινί μπλόκαρε ο Άμπαντ.

Άρης Ξάνθης 1-0: Διαιτητής και συνθέσεις

Διαιτητής ήταν ο Φώτης Φωτιάδης (ΕΠΣ Καστοριάς) με α’ βοηθό τον Ηλία Αλεξέα (ΕΠΣ Μεσσηνίας), β’ βοηθό τον Θεόφιλο Μωυσιάδη (ΕΠΣ Ηπείρου), 4ο διαιτητή τον Αλέξανδρο Τσαμούρη (ΕΠΣ Πειραιά), διαιτητή VAR τον Αθανάσιο Τζήλο (ΕΠΣ Λάρισας) και διαιτητή AVAR τον Μιχαήλ Καρσιώτη (ΕΠΣ Κορινθίας).

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια (90+’ Μπα), Γκάμα, Μαντσίνι (54′ Ντιγκινί), Φετφατζίδης, Λάρσον.

XANTHI FC (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Σόσα, Λισγάρας, Κοβάσεβιτς (81′ Ντε Αμορίμ), Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο, Φοσέ (59′ Εντουάρντο), Φασίδης (63′ Στάρτζεον).