Page Nav

HIDE

Grid

LIST_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Header Ad

Τιτλοι Ειδησεων:

latest

Πέμπτος ο Απόστολος Τεληκωστόγλου στη Σόφια

Με τον Απόστολο Τεληκωστόγλου να χάνει στο… νήμα το μετάλλιο, καταλαμβάνοντας τελικά την 5η θέση στην κατηγορία των -80 κιλών, κύλησε το Σάβ...

Πέμπτος ο Απόστολος Τεληκωστόγλου στη Σόφια

Με τον Απόστολο Τεληκωστόγλου να χάνει στο… νήμα το μετάλλιο, καταλαμβάνοντας τελικά την 5η θέση στην κατηγορία των -80 κιλών, κύλησε το Σάββατο για τα ελληνικά χρώματα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Το μέλος της προΟλυμπιακής ομάδας, στα προημιτελικά κλήθηκε να αντιμετωπίσει το Ιταλό παγκόσμιο πρωταθλητή του Μάντσεστερ (στα -74 κιλά), Σιμόνε Αλέσιο, αλλά παρά την υπερπροσπάθεια στα δύο τελευταία δίλεπτα, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο, μένοντας εκτός μεταλλίων.

Ο Τεληκωστόγλου, ασημένιος στο Μάντσεστερ (στα -80κ.) πριν από δύο χρόνια, έφτασε μέχρι την οκτάδα με δύο νίκες. Επικράτησε 16-5 του Σταμένοφ από τη Βόρεια Μακεδονία και 11-9 του Ραντοίκοβιτς από την Αυστρία. Στον αγώνα που οδηγούσε στα ημιτελικά, ο 26χρονος Έλληνας πρωταθλητής, βρέθηκε να χάνει 10-2 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και παρά το γεγονός ότι προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά, τελικά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 15-13.

Εκτός βάθρου έμεινε και το έτερο μέλος της προΟλυμπιακής ομάδας που αγωνίστηκε σήμερα, Νάσια Μητσοπούλου (-67κ,.), αφού στον γύρο των 16, ηττήθηκε 28-22 από την Ιταλίδα δις «χάλκινη» πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ντανιέλα Ρότολο.

Η Ελένη Βασιλειάδου (-62κ.) έφτασε έως τον γύρο των 16 με μία νίκη σε δύο αγώνες (ηττήθηκε από την δις παγκόσμια πρωταθλήτρια και δις πρωταθλήτρια Ευρώπης, Γιαμάν από την Τουρκία), ενώ τον ίδιο απολογισμό είχε και ο Σταύρος Τσιπούνης (-74κ.), στην παρθενική του εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών.


Η ελληνική παρουσία κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας


-80 kg (28 συμμετοχές)

Προημιτελικά

Τεληκωστόγλου – Αλέσιο (Ιταλία) 13-15

Γύρος 16

Τεληκωστόγλου – Ραντοίκοβιτς (Αυστρία) 11-9

Γύρος 32

Τεληκωστόγλου – Σταμένοφ (Βόρεια Μακεδονία) 16-5

-74 kg (26 συμμετοχές)

Γύρος 16

Τσιπούνης – Τακιζάντε (Αζερμπαϊτζάν) 0-7

Γύρος 32

Τσιπουνης – Ίον (Ρουμανία) 24-4

-67 kg (23 συμμετοχές)

Γύρος 16

Μητσοπούλου – Ρότολο (Ιταλία) 22-28

-62 kg (23 συμμετοχές)

Γύρος 16

Βασιλειάδου – Γιαμάν (Τουρκία) 1-14

Γύρος 32

Βασιλειάδου – Σερέντα (Πολωνία) 12-8

Το πρόγραμμα της 4ης και τελευταίας ημέρας

09:00-16:00 Προκριματικά -87κ. (Τζέλλος), +87κ. (Διαμαντίδης) ανδρών, -73κ. (Μούκα), +73κ. (Χρηστίδου) γυναικών

16:00-17:00 Ημιτελικά

17:00-19:00 Τελικοί-Απονομές