Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

«Χάλκινος» ο Μιχαλεντζάκης στα 100μ. ελεύθερο

Κοινοποίηση

Το δεύτερο μετάλλιό της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά από το χάλκινο του Πάνου Τριανταφύλλου στη σπάθη, πανηγυρίζει η Ελλάδα, καθώς ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στα 100 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S8 στην κολύμβηση.

Ο 22χρονος πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 58.73 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, την ώρα που ο Αυστραλός Μπεν Πόπαμ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 57.37 και ο Ρώσος Αντρέι Νικολάεφ πήρε το ασημένιο με 57.69.

Συγχαρητήρια Λ. Αυγενάκη

Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη (και) μέσω Twitter τους Παναγιώτη Τριανταφύλλου και Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη, οι οποίοι κατέκτησαν την τρίτη θέση στη σπάθη Β και τα 100 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S8, αντίστοιχα, και χάρισαν στην Ελλάδα τα πρώτα μετάλλιά της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο κ. Αυγενάκης παρακολούθησε δια ζώσης τις προσπάθειες των δύο αθλητών και συνομίλησε μαζί τους έπειτα από τις τελετές απονομής των μεταλλίων.
Η ανάρτηση του υφυπουργού Αθλητισμού για την επιτυχία του Πάνου Τριανταφύλλου έχει ως εξής:
«TOKYO @Paralympics
Θερμά συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη ξιφασκίας Παναγιώτη Τριανταφύλλου
Τελετή απονομής, με συγκίνηση & περηφάνεια για τον Παναγιώτη κι όλη την Ελληνική Αποστολή
Το 1ο από πολλά μετάλλια που θα πάρει η χώρα μας
#TeamHellas #Paralympics».
Η ανάρτηση του κ. Αυγενάκη για το μετάλλιο του Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη αναφέρει:
Θερμά συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη των 100μ. ελεύθερο Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη
Όπως και στο Ρίο, βάθρο για τον σπουδαίο κολυμβητή μας
Ήμαστε εδώ, θαυμάζουμε και στηρίζουμε όλη την Ελληνική Αποστολή

Συγχαρητήρια και από την ΠτΔ

Τα θερμά της συγχαρητήρια προς τον Παναγιώτη Τριανταφύλλου και τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη για την κατάκτηση χάλκινων μεταλλίων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο, εξέφρασε η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
Ειδικότερα η Πρόεδρος της Δημοκρατίας με ανάρτησή της στο twitter αναφέρει: «Θερμά συγχαρητήρια στον Παναγιώτη Τριανταφύλλου και τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη για τα χάλκινα μετάλλια στη σπάθη και την κολύμβηση, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο! Είμαστε περήφανοι για τους αθλητές μας που με το παράδειγμά τους δίνουν δύναμη σε όλους μας».
Ακολουθήστε το XanthiNea.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα της Ξάνθης και όλες τις ειδήσεις.