Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ξάνθη: Τα «παιδιά» Χρηστίδη δίδαξαν ήθος και σήκωσαν μετάλλια

Ο Α.Σ. Taekwondo ΟΡΕΣΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΞΑΝΘΗΣ στο 1ο Προκριματικό Πρωτάθλημα της ΕΤΑΒΕ

Κοινοποίηση

Ήθος και αθλητική παιδεία δίδαξαν για μια ακόμα φορά οι αθλητές του Ανδρέα Χρηστίδη από τον Α.Σ. Taekwondo ΟΡΕΣΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΞΑΝΘΗΣ, που «σήκωσαν» μετάλλια και έκαναν μια ιδιαίτερα καλή παρουσία στο  1ο Προκριματικό Πρωτάθλημα της ΕΤΑΒΕ.

Με 8 αθλητές αγωνίστηκε ο Ξανθιώτικος Σύλλογος στο 1ο Προκριματικό Πρωτάθλημα της ΕΤΑΒΕ και κατέκτησε τις παρακάτω επιτυχίες:

Χατζημωυσιαδης Θάνος -41 / 2011    συμμετοχή

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα -68 κιλά/2009 ήταν Ξανθιώτικη υπόθεση και κατάκτηση, αφού στον Τελικό της κατηγορίας αγωνίστηκαν οι δύο αθλητές του Συλλόγου, Χριστοφορίδης και Κορώνης κατακτώντας αντίστοιχα Χρυσό και Ασημένιο.

Το πιο σημαντικό δε, ήταν η αγωνιστική συμπεριφορά τους, παραδίδοντας μαθήματα ήθους, κρατώντας ψηλά το ευ αγωνίζεσθε, με σεβασμό και αλτρουισμό, στη μεταξύ τους “μονομαχία”.

Σημαντική φυσικά η συνεισφορά του σπουδαίου προπονητή, Ανδρέα Χρηστίδη που κάνει εξαιρετική δουλειά όλα αυτά τα χρόνια στα «φυτώρια» του δραστήριου Αθλητικού Συλλόγου.