Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ρουμανία vs Σουηδία: Ένα παιχνίδι, μία πρόκριση

Κοινοποίηση

Η Ευρώπη κινείται σε ρυθμούς προκριματικών Euro 2020 και σήμερα η αγωνιστική ημέρα, περιλαμβάνει πολλά ματς, Αυτό που ξεχωρίζει στο κουπόνι στοιχήματος, είναι η αναμέτρηση Ρουμανία — Σουηδία, που κρίνει την πρόκριση, ουσιαστικά

Θα ξεκινήσω την προεπισκόπηση μου με την πραγματική κατάσταση στον όμιλο. Εδώ είναι ο βαθμολογικός πίνακας:
6. Μάλτα 3

Όπως μπορείτε να δείτε, αυτό είναι μια άμεση σύγκρουση για τη δεύτερη θέση. Η νίκη για τη Σουηδία τις σφραγίζει ένα εισιτήριο για το Euro 2020 ανεξάρτητα από άλλα αποτελέσματα. Σε περίπτωση που η Ρουμανία κερδίσει, θα είναι πιο κοντά στη δεύτερη θέση, αν και οι Ρουμάνοι πρέπει να αντιμετωπίσουν τους πρωτοπόρους του ομίλου, Ισπανία στον τελευταίο αγώνα των προκριματικών. Η ισοπαλία είναι επίσης καλό αποτέλεσμα για τη Σουηδία, καθώς θα χρειαστεί νίκη κατά των αδύναμων Νήσων Φερόων Νήσων την τελευταία αγωνιστική.

Η Ρουμανία έχει ρεκόρ τεσσάρων νικών, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Είναι αήττητοι στους τρεις τελευταίους αγώνες, κερδίζοντας δύο από αυτούς. Η Ρουμανία νίκησε πρώτα τη Μάλτα με 1-0 χάρη σε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο που πέτυχε ο Τζορτζ Πούσκας. Στη συνέχεια κέρδισαν 3-0 τα Νησιά Φερόε. Τρία γκολ σημειώθηκαν από τρεις διαφορετικούς παίκτες — Πούσκας, Μιτρίτα και Κεσερού. Στο τελευταίο ματς, η Ρουμανία πέταξε δύο σημαντικούς βαθμούς με την Νορβηγία. Ο Μίτριτα έδωσε πλεονέκτημα ενός τέρματος στην εθνική του ομάδα, αλλά οι Νορβηγοί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Ο προπονητής Κοσμίν Κόντρα, αντιμετωπίζει τρία προβλήματα απουσιών, δεν είναι διαθέσιμοι οι αμυντικοί Βλαντ Κίρικες και Ντράγκος Γκριγκόρε, καθώς και ο επιθετικός Φλορίν Αντόνε.

Η Σουηδία έχει τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία μόνο ήττα μέχρι στιγμής. Η φόρμα της θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως καλή, έχοντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις της ομάδας. Στο τελευταίο παιχνίδι πήρε ισοπαλία 1-1 με την Ισπανία. Η Σουηδία ήταν άτυχη, αφού θα μπορούσε να νικήσει τους πρώην Παγκόσμιους Πρωταθλητές καθώς είχαν ένα πλεονέκτημα ενός τέρματος από το γκολ του Μάρκους Μπέργκ μέσω του Marcus Berg, αλλά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων.

Ο προπονητής Ζαν Ολόφ Άντερσον έχει τους περισσότερους παίκτες του διαθέσιμους παίκτες του. Ο αμυντικός Πιερ Μπένγκτσον, δίνεται ως αμφίβολος.

Πιθανές αρχικές συνθέσεις:
Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Μπενζάρ, Ρους, Νεντελσεαρου, Μπανκού, Νρεακ, Στανσιού, Μαρίν, Μιτρίτα, Πουσκάς, Κέσερου

Σουηδία: Όλσεν, Λουστίγκ, Λίντελοφ, Γιάνσον,Βενγκτσον, Λάρσον, όλσον, Εκντάλ, Φόρσμπέργκ, Γκουαισον, Μπεργκ

Ρουμανία vs Σουηδία προγνωστικά: Νομίζω ότι η Σουηδία είναι πιο κοντά στη νίκη. Παρόλα αυτά, θα μείνω μακριά από το τελικό αποτέλεσμα και θα ποντάρω στα λίγα γκολ. Η κρισιμότητα του αγώνα, θα κάνει επιφυλακτικές τις δύο ομάδες, χωρίς να πάρουν πολλά ρίσκα. Το under 2,5 μας δίνεται σε απόδοση 1,70

Ρουμανία vs Σουηδία Διαλέξτε: Under 2,5 @ 1,70